Boxéři
O dominanci ve smečce
Každý pes vnímá rodinu ve které žije jako smečku s určitým uspořádáním. Hierarchii smečky lze rozdělit dle postavení jednotlivých zvířat na alfa, beta, gama atd. Alfy mají vůdčí postavení. Je to zpravidla nejdominantnější samec a samice. Váš pes by měl být v této hierarchii vaší rodiny až na posledním místě. Existují také jedinci omega. Ti jsou všemi členy smečky odháněni a nesmí se přiblížit. Když toto pravidlo poruší, může je smečka zabít. Člověk, který je psu podřízený, musí počítat s tím, že mu pes kdykoli může uštědřit výchovnou lekci (často bolestivou). Řekněme, že necháte malé štěňátko sedávat ve vašem oblíbeném křesle. Pejsek časem vyroste a křeslo, které se stalo jeho odpočívadlem, bere za svůj prostor. Pakliže se rozhodnete, že si v pohodlném ušáku chcete zase posedět, může vám váš chlupatý drobek ublížit. Vy nemusíte pro psa být právě alfa (z hlediska celé smečky), ale musíte mu být jako jeho psovod nadřízen. Je důležité si uvědomit, že každý člen smečky si ke psu vytváří vlastní vztah. Jestliže psovod naučí psa určitým povelům, neznamená to, že štěně bude automaticky plnit tytéž příkazy od jiného člena rodiny. Každý člen rodiny si musí svou dominantnost a autoritu obhájit za sebe. Když tedy někdo jiný (mimo psovoda), kdo přichází se psem do kontaktu, chce aby jej pes poslechl, musí být psu nadřízen a musí být důsledný při plnění jeho požadavků. Ale i tak je pravděpodobné, že poslušnost nebude nic moc.
!!! SVÉHO PSA SE NESMÍTE NIKDY BÁT !!!
Tady je pár rad, jak si upevnit dominantní postavení :
1. Krmte psa občas z ruky (vaši ruku bere jako tlamu). Otrlejší mohou podávat jídlo z úst.
2. Jezte dříve než váš pes. Ve smečce dříve žerou výše postavení jedinci.
3. Vstupujte první do dveří. Vy vedete, ne pes.
4. Pokládejte mu často ruku za krk (vaši ruku bere jako tlamu).
5. Občas svého psa přimějte, aby si před vámi lehl na záda, můžete ho třeba drbat nebo hladit. Jestliže něco provede a lehne si na záda a nastaví břicho, nikdy ho už netrestejte ( břicho je nejzranitelnější část těla a tedy postoj nejvyšší podřízenosti.)
6. Občas přerušte hru se psem v nejlepším a schovejte hračku. Pes bude vnímat, že vy určujete, kdy je čas pro hru a odpočinek.
7.Když se psem chcete mazlit, tak ho k tomu mějte od štěněte. Možná z toho nebude nadšený, ale zvykne si a bude vnímat, že vy organizujete jeho čas.
8.Naučte psa, že je normální, když se pohybujete v blízkosti jeho misky se žrádlem. Občas dejte do misky ruku, ale nikdy mu z ní nic neberte. Jestliže nebude vrčet, pochvalte ho!
9. Na svého psa nebuďte nikdy hrubí. Dobrý psovod musí ovládat na prvním místě sám sebe.
Chcete-li být se svým psem opravdu "jedno tělo, jedna duše", musíte se naučit mu rozumět. Pes jako zvíře žijící ve smečce se do ní zařazuje v rámci určitého hodnostního pořádku. Tento pořádek se udržuje pomocí různých signálů a znamení. Pozorujte psa důkladně, všímejte si jeho postoje, polohy a jednotlivých částí těla. Například postavení uší je jiné, když se pes lísá k svému pánu, než když spatří nebo ucítí něco podezřelého. Jiné je opět při útoku. Pozorujte, jak pes cení zuby. Když vycení zuby s nakrabatělým nosem, jde o hrozbu, nenakrabatí-li nos, ale stáhne koutky dozadu, je to výraz strachu nebo nejistoty. Nejdůležitějšími gesty pro soužití ve smečce jsou gesta nadřazenosti a podřízenosti. I v nejlítější rvačce stačí, aby jeden ze psů ukázal podřízený postoj a boj končí. Příslušníci téhož druhu spolu nebojují, aby se zabili. Vítězi stačí jen uznání jeho převahy. V přírodě je jen velmi málo výjimek z tohoto pravidla - jednou z nich je bohužel člověk.
Pečlivým pozorováním psa se můžete mnohému naučit a porozumět psí "řeči". Sledujte např. fenu se štěňaty a pozorujte, jak je vychovává k poslušnosti. Zjistíte například, že nejvyšším trestem je, když matka uchopí štěně za kůži na krku a zatřepe s ním. Zkuste to někdy se svým štěnětem (v době kdy si nevyšší trest zaslouží!) a uvidíte, jak je to účinné.
Bavíme psa při vycházce
Tento cvik můžete znát pod jménem "Hledej-ztratil". Jde o to, že při venčení nenápadně upustíte nějaký předmět, o pár desítek metrů se otočíte, a chcete po Vašem psovi, aby ho našel.
Při tomto cviku pes musí využívat svůj čich.
Jak na to?
Nemůžete spoléhat na to, že Vás pes okamžitě pochopí co má dělat. Musíte mu to postupně vysvětlit. Začněte tím, že zvolíte vhodný předmět, který bude psa zajímat. Předmět zvolte tak, aby dobře držel váš pach (váš pach je zde velice důležitý, podle něho bude pes předmět vyhledávat). Na začátek bych doporučoval např. rukavici s několika piškoty.
Nejdříve psovi ukážeme, že se má o předmět zajímat.
Podržíme psa za obojek, a předmět hodíme pár metrů dopředu. Psovi řeknete povel např. "hledej" nebo "věcička" (je jedno jaký povel, důležité je, aby jste ho používali i nadále). Pusťte psa a sledujte, kam se rozběhl. Jestli jiným směrem, než leží předmět, uchopte předmět a začněte ho tahat po zemi sem a tam, tak aby předmět psa zaujal. Pokud ho zaujal ihned, máte vyhráno. Potahejte se sním nebo vytáhněte pamlsky a psa odměňte (pokud jste je tam vložili). Takto je nutné cvik opakovat, až do té doby, kdy pes o předmět jeví 100% zájem.
Další fáze je naučit psa předmět hledat čichem.
Psa opět podržíte a předmět odhodíte do nějakého nepřehledného terénu, (vysoká tráva, oraniště, popadané kmeny atd.) tak, aby neměl vizuální kontakt. Pusťte psa a opakujte povel. Jestli pes předmět najde opět ho bouřlivě pochvalte a odměňte. Pokud ne, snažte se ho navést tak, aby předmět "jakoby" našel sám. Vzdálenost a obtížnost terénu stěžujte. Můžete psa i přivázat a předmět odnést někam za roh atp. Jde o to, aby pes na váš povel reagoval skloněním čenichu a intenzivně hledal pro něj známý předmět.
Pokračujte tím, že jednou předmět nenápadně upustíme právě ve chvíli, když pes je před námi a nevěnuje vám pozornost. Pokračujte ještě několik kroků stejným, směrem jakým jste šli. Psa přivolejte a opakujte povel pro hledání ztraceného předmětu. Zde psovi musíte ukázat, že předmět se vždy bude nacházet na vaší stopě. Uchopte psa za obojek nebo ho připněte na vodítko a pokračujte pomalu směrem k předmětu. Nenechte ho opustit vaší stopu po které jste přicházeli. Povel opakujte tak, aby psa motivoval k dalšímu hledání. Jak pes přijde tak na metr od předmětu měl by ho zavětřit. Pokud se tak stane, řádně psa pochvalte. Pokud ne, doveďte ho až k předmětu. Až budete cvičit tuhle fázi, již úplně vynecháte odhazování předmětu, tak, aby to pes viděl. Jestli pes reaguje dobře a hledá předmět, můžete přistoupit k prodlužování vzdálenosti, kde předmět upustíte a kde se otočíte a vydáte povel k hledání. Do této doby by se mělo jednat stále o stejný předmět.
Dále můžete měnit předměty (vždy, aby měly váš pach), např. kožená peněženka, kus koberce, čepice atd. Pro dokonalé zvládnutí cviku můžete použít i kovové věci jako např. klíče (tyto předměty opravdu nechte až na dobu, kdy pes cvik dokonale zvládá). Vzdálenost můžete prodlužovat jak uznáte za vhodné. Doporučuji kratší, většinu psů přestane po nějaké chvíli bavit hledat něco, co nemůže najít a radši půjde čmuchat něco jiného. Cvik se samozřejmě ve finální fázi provádí bez vodítka. Z toho důvodu je vhodné volit prostředí, kde pes nebude rušen ostatními psy. Tudíž střed města je naprosto nevhodný. Doporučuji nějakou lesní cestu a to nejlépe takovou, kde se nevenčí 1000 psů za den.
Uvidíte, že když svého psa zabavíte, zbude mu míň času na lumpárny a odbíhání do vzdáleného okolí.
Je to váš přítel, váš společník, váš obránce, váš pes.
Vy jste jeho život, jeho láska, jeho vůdce. Bude váš, věrný a oddaný, do posledního úderu srdce.
Jste mu povinen zasloužit si takovou oddanost!
Muži a psi jsou jedno plemeno!
Oba vaši miláčci toho mají společného víc, než tušíte! Vystopujte všechny jejich stejné stránky a přeměňte svou vrčící šelmu v přítulného mazla. Bez použití násilí.
Určitě už vás někdy napadlo, že se muži někdy chovají úplně jako jejich ještě chlupatější kamarádi - psi. Oba druhy se sdružují ve smečkách, z legrace se perou s kamarády a zbaští skoro cokoli, co jim předložíte. Zdá se vám poněkud přitažené za vlasy srovnávat je? Takové porovnání je ale naprosto logické; i lidé přece patří mezi živočichy! Proto jsme se podívali co nejpodrobněji na nejnápadnější rysy, které spojují vašeho Alíka a Aleše. A poradíme vám, jak tyto shodné vlastnosti psího a mužského plemene vrchovatě využít v partnerském vztahu.
První podobnost - Žijí ve smečkách
Ať už se potulují v divočině, nebo řádí v parku, psi drží pospolu. Jsou to velice společenská zvířata a vytvářejí si silnou soudržnost se členy své smečky. Zrovna tak touží po společnosti i chlapi, a proto je ve volné přírodě (tedy bez ženského dozoru) lze jen zřídka pozorovat, aniž mají v závěsu partu. Muži raději než sami zajdou na pivo s kamarády, protože si vzájemně pumpují ega.
Mějte spolu psinu: Musíte upoutat jeho pozornost, aniž získá pocit, že vám dává přednost před přáteli, a tudíž se z něj stal odepsaný taťka pod pantoflem. Jak to chodí v přírodě? Jakmile pes zavětří fenu a ona mu vyšle signál, že neohrožuje jeho druhy, odtrhne se natěšený samec od smečky a peláší za svou vyvolenou. A odtud si vezměte ponaučení. Pokud spatříte atraktivní exemplář, jak hraje kulečník, projděte významně kolem, na pár vteřin se zastavte a podívejte se jeho směrem. Pak se usaďte na druhé straně sálu, abyste se na vybraného muže mohla párkrát rychle (ale intenzivně) zadívat. Jakmile si uvědomí, že nemáte v úmyslu vytrhnout ho z jeho bezpečného prostředí, bude celý říčný po tom, aby se s vámi seznámil. "Libor se mi líbil už pěkně dlouho; jenže neudělal krok bez bandy svých známých," prozrazuje šestadvacetiletá Sára, která studuje ekonomii. "Když jsem ho jednou potkala, jak se vrací sám na kolej, jakoby náhodou jsem do něj vrazila. Dali jsme se do řeči a nakonec mě Libor pozval na mejdan."
Druhá podobnost - Rádi si hrají
"Psi se můžou zbláznit radostí, když mají příležitost lovit," vysvětluje třiadvacetiletá Karolína, která pracuje v pojišťovně a chová dva jezevčíky. "Ženou se za kořistí, pak jí nechají kousek náskok a celá honička jim rozpumpuje adrenalin v žilách."
I muži jsou naprogramováni tak, že ve všem vidí hru. Jen si všimněte, jak se dovedou bavit při sebemenší hlouposti nebo jak bouřlivě a upřímně jásají při každém gólu ve fotbale.
Mějte spolu psinu: Protože muži mají soutěživou povahu, berou tak trochu jako sport i svádění žen. Pokud chcete pohodový vztah, smiřte se s přítelovou (jemně řečeno) přirozenou hravostí. Místo abyste brala vztah naprosto vážně hned od druhého rande a snažila se vyčíst poselství v každém partnerově pohybu, raději se zatím jednoduše bavte. Jednou se od vás nemůže odtrhnout a podruhé je studený jako psí čumák? Považujte jeho nevypočitatelné chování za záludnou hru a užívejte si. Překvapte svého drahého svůdnou večeří (vy budete lákavým moučníkem), ale pak se stáhněte zpátky a nechte ho, aby den nebo dva mluvil jen s vaším záznamníkem. Fakt, že budete šťavnatě neodolatelná, ale zároveň nedostupná, zaútočí přímo na partnerovu základní potřebu lovit. "Čím těžší pro něj bude vystopovat vás, tím víc vás bude chtít," souhlasí Karolína. "Když jsem s Robertem chodila asi půl roku, zdálo se mi, že náš vztah považuje za samozřejmost. Tak jsem zničehonic prohlásila, že si dáme čtrnáct dní pohov, vzala jsem si dovolenou a jela jsem navštívit kamarádku do Anglie. Robert pak celý nedočkavý stepoval na letišti s kytkou!"
Třetí podobnost - Jsou příšerně zvědaví
Psy přímo mučí pomyšlení, že existuje něco (ať už vůně, chuť, nebo třeba i sousedova popelnice), co neprozkoumali. Proto bude na procházce raději riskovat, že se uškrtí na vodítku, než aby mu něco uniklo. To však neznamená, že se mu už přestalo líbit na vaší zahradě; jde jen o mohutnou zvědavost. A když svého Broka necháte, aby se chvíli volně proběhl, celý šťastný se vrátí zpátky k vaší noze. Poučení? I muži chtějí mít pořád pocit, že život hltají až do dna.
Mějte spolu psinu: Zvolněte. Jste schopná plánovat měsíc dopředu, že pátého prosince půjdete na koncert, osmého byste mohli uspořádat mejdan a čtrnáctého zajet za známými do Aše? Raději pusťte přítele z vodítka. Zároveň to zařiďte tak, aby věděl, že ty večery, které strávíte bez něj, jste zadaná. "Nedávno jsem se dozvěděla, že Roman šel na večeři se svou bývalou. Samozřejmě mě to naštvalo, a tak jsem ho začala vyslýchat. Pak mi ale došlo, že dělám tu největší hloupost, a zmlkla jsem," svěřuje se osmadvacetiletá Veronika, která pracuje jako vychovatelka v mateřské škole. "Romana to dost vyvedlo z míry. A protože jsme se najednou neměli o čem bavit, tahal ze mě, co jsem vlastně podnikala já. Schválně jsem trochu mlžila; chtěla jsem, aby si uvědomil, že mě nemá tak jistou, jak si myslí." Jestli využijete partnerovy zvědavosti a uděláte ze sebe poklad, kterým se nemůže kochat vždycky, když se mu zachce, bude se o vás i po několika letech vztahu pozorně zajímat.
Čtvrtá podobnost - Chovají se jako malí
I zasloužilí psí dědečkové se s rozkoší vyvalují v zahradě, honí se za veverkami, i když je stejně za nic na světě nemohou chytit, a občas zapomenou na dobré vychování a udělají doma loužičku. "Každý pes zůstane tak trochu štěnětem," domnívá se třicetiletá Kateřina, chovatelka baseta. "Podle mě mají nevyzrálost v krvi." Muži se zrovna tak občas dokážou chovat hůř než pětileté dítě a pak si najít jakoukoli výmluvu.
Mějte spolu psinu: Když váš partner občas udělá něco tak dětinského, že vám dojde řeč, zkuste se tím nezabývat (místo abyste mu v průšvihu namáčela čumák). "Vždycky mi vadilo, že přítel po snídani nikdy neuklidí nádobí ze stolu nebo že po sobě nechá v koupelně nacákanou vodu," prozrazuje sedmadvacetiletá pokladní Jana, majitelka statného bernardýna.
"Jenže pak jsem zaslechla, jak o mně do telefonu s kamarádem mluví jako o policajtce. Došlo mi, že to možná přeháním." Jestliže váš drahý získá pocit, že nemáte na práci nic jiného než ho okřikovat, bude vás vidět jako svou matku, případně drezérku, a ne jako partnerku. A zatouží se co nejrychleji vymanit z vězení vaší výchovné péče.
Pokud váš přítel nonšalantně zapomene, že máte večer sraz se společnými kamarády, a raději setrvá u komisaře Rexe, pak si samozřejmě výtku naprosto zaslouží. Vyplatí se vám však umírněnost. A co lehká infantilita? Klidně se svým milým dovádějte, pořádejte polštářové bitvy a hoňte se po bytě, občas se vykašlete na povinnosti a místo vytírání předsíně se spolu na dlouhé hodiny zavrtejte do postele.
Pátá podobnost - Touží být vůdci smečky
Vaše štěně si označkuje každý sloupek počínaje vaší brankou a konče odpadkovým košem u místní samoobsluhy. Proč? Vyznačuje si teritorium a ukazuje, kdo je tady pánem. Vysílá tak poselství ostatním psům, že zdejší smečce velí právě on a nikdo jiný. Srovnejte to se svým partnerem. Vypráví partě, jak chytil v srpnu na Sázavě štiku zvíci plejtváka obrovského? Tvrdí, že si přece vůbec nepotřebuje přečíst návod, když připojuje DVD přehrávač, a raději se s tím půldruhé hodiny moří? To proto, že potřebuje být šéfem a autoritou.
Mějte spolu psinu: Možná vám tahle a podobná gesta připadají až dojemně silácká, ale uvědomte si, že váš drahý takhle žadoní o vaši pozornost.
Hrozně rád by se ve vašich očích stal neochvějným hrdinou, skvělou jedničkou, zkrátka ideálem mužnosti! Tak mu tu radost dopřejte a buďte štědrá v pochvalách - stejně nejspíš chodíte s chlapem, kterého máte za co obdivovat. Pětadvacetiletá cukrářka Miroslava vypráví: "Žiju už pár let sama, takže jsem si zvykla zařizovat všechno včetně oprav v bytě a údržby auta bez cizí pomoci. Když jsem ale začala chodit s Petrem, zjistila jsem, že si hrozně rád hraje na mého ochránce. Oba dobře víme, že si dokážu se vším poradit i bez něj, ale přesto přítele někdy nechám, aby mi pomohl. Nedávno mě třeba chtěl vzít na hůl automechanik a Petr mu rázně vysvětlil, že se asi zbláznil, když chce tisícovku za to, že mi vyměnil olej a brzdovou kapalinu."
Psy i chlapy shodně přitahují silní a samostatní partneři, kteří se ale nebojí odhalit i své zranitelnější stránky. Takže poté, co ho znovu položíte v tenise na lopatky, požádejte svého poraženého, aby vám nainstaloval tiskárnu, pomohl přibít několik secesních obrazů a přestavět nábytek.
Vaše psí pravidla
Tři věci, na které slyší oba vaši mazlové:
* Mluvte klidně.
Když křičíte, psi i muži se okamžitě přestávají koncentrovat na to, co jim vlastně chcete sdělit. Dejte své rozčilení najevo jenom klidným vysvětlením a občas i vhodně načasovaným vyštěknutím. Ale určitě netropte výbušné scény.
* Mějte uznání.
Jestliže chcete po svém kokršpanělovi, aby si sedl, pochválíte ho. Totéž platí u mužů; pokud vám dá přítel k svátku kuchařku, projevte umírněnou radost, ale před Vánoci se několikrát zmiňte o tom, že moc toužíte po řetízku.
* Jednejte okamžitě.
Mužům (stejně jako psům) chybí dlouhodobá paměť, takže dost dobře nechápou, proč jim vyčítáte včerejší chybu. Zapomněl váš partner, že vás má vyzvednout z práce? Vytkněte mu to hned, ale pak se k té záležitosti nevracejte.